ПРВА НАГРАДА
„Пред лицем седога устани и поштуј лице старца“
Постоји нешто загонетно у старењу. Одрастање, а затим и старење не подразумева само раст броја година, или још једну свећицу на торти. Живот нас, сам по себи, опскрбљује разним искуствима, немилосрдно се бацајући на нас попут таласа и разносећи нам снове попут ветра. Ипак, старији су на ветру остали сталожени, а из таласа испливали. Старци су богатији у животним искуствима више но ико. Око њих је обмотан густ вео мудрости.
Старији, пак, не морају нужно бити седе косе и браде, лица старог и уморно срећног, у чије су се боре уткале све животне радости и недаће. Старији су свуда око нас.
Чим отворимо очи и напустимо снове, сусрећемо се са гомилом људи којима треба да укажемо част – родитељи, браћа, сестре, комшије, пролазници, радници, учитељи, наставници, професори, ментори, пароси и многи други, и према свима њима дужни смо да имамо поштовање. Признаћете, веома велика група. Поштовати све њих делује као најтежи задатак. Али, у сржи је то веома једноставно. Имамо поштовања према свима њима јер нам обогаћују и оплемељују живот, својим искуством и знањем нам отварајући прозоре и врата које нисмо могли сами отворити – прозоре у знање и у свет као целину.
Ипак, постоје једна веома битна врата, рекао бих и најбитнија, а то су врата ка Богу и вечном животу. Кључ од тих врата ми завређујемо сами, у суживоту с заједницом. Управо ту се садржи сама луча поштовања, кренувши од Бога, апостола, пророка, и свих оних који шире Божију реч, и по Његовој вољи живе и чине. Поштовање се ту веома танко граничи са љубављу, најчистијим и најдивнијим осећањем које човек може осетити. Волети неког и дивити му се због свог искуства и мудрости, и не стидети се да то знање упијамо, притом односећи се честито и часно – то је поштовање.
Сви наведени се, упркос свему, дубоко поклоне у присуству старца.
Свакога пута се, на помен поштовања старих, сетим свога деде. Сви имамо наше претке, и управо смо због њих и Божје воље живи. Ипак, та крвна веза је нешто неописиво и обичном човеку необјашњиво. То дрхтање у исцрпљеном гласу, његов чврсти седећи став док ми, у причи у хладу старог ораха, кроз сузе рецитује стихове Алексе Шантића, „Остајте овдје“ урезало ми се у сећање и преокренуло начин на који видим хијерархију у друштву. Сетио сам се у том тренутку свега што сам знао о деди, о његовом дугом путу до Новог Сада и стварања наше породице, Ипак, није постојало много тога што сам заиста о њему знао, и би ми жао. Наредни сати с њиме, проведени у његовим сликовитим приповедањима о животу, од најранијег детињства, па све до пензионисања, су ме преобратили. Он понекад те приче понавља, сећајући се разних детаља, али му никада нисам то рекао, јер је све што је испричао вредно највећег поштовања које могу да пружим.
Тај дуги разговор довео ме је до једног закључка – никада не можете знати нечију причу. Зато поштовање према старијима не треба да се ограничи само на нашу родбину. Будите љубазни, са природним осмехом понудите помоћ старијима у свом окружењу, невезано за то ко су. Сви они су у нашој свакодневници, и завређују титулу ближњег. Суштина је у томе да, „љубимо ближњега свога као самога себе.“. Онда поштовање према свима, а нарочито према сатрима долази природно, само од себе.
Данило Јовановић, II-3